Rossz a megítélése és a hírneve. Szegényt mindenki szeretné elkerülni, pedig nem ezt érdemli. Milyen pacsulit fújtál magadra? – ismerős kérdés egy kellemetlen szagú illatszer kapcsán, ugye?
Pedig már Egyiptomban kedvelt afrodiziákum és parfüm volt, Tutanhamon sírjában is találtak belőle több palacknyi mennyiséget.
Később meghatározta a keleti szövetek eredetiségét (illata a valódi keleti kelmék ismertetője volt), mivel azt a keletről érkező selymek rovarok elleni védelmére használták, magas értéket adva neki ezzel. Egy font pacsuli egy font arannyal volt egyenlő.
A pacsuli illóolaja aztán a ‘60-as évekbeli hippi generációhoz kapcsolódik, akik előszeretettel szívtak marihuánánát de gondjaik voltak a higiéniával ezért, hogy elnyomják ezeket a kellemetlen szagokat elkezdték használni a pacsuli olaját.
Napjainkban az aromaterápiában a földelő, kiegyensúlyozó hatása miatt alkalmazzuk előszeretettel. A gyökércsakra meghatározó olaja a vetiver mellett. Növeli a biztonságérzetet, stabilitást ad. Oldja a szorongást és a búskomorságot, mert serkenti az örömhormonok felszabadulását. Növényi olajjal hígítva, édesnarancs illóolajjal keverve készíthetsz belőle testbedörzsölőt a mellkasra egy fokozottan stresszes időszak enyhítésére.
Pszichére gyakorolt hatása mellett fizikális síkon jelentős gyulladáscsökkentő és gombaölő. Jól keveredik levendulával.
Elősegíti a sebgyógyulást, fertőtlenít és hámosít, ezért például az ekcémás vagy gyulladt bőr kezelésére tömjénnel kiegészítve remek választás.
Ciprussal keverve élénkíti a nyirokkeringést, segít a cellulitkezelésben, felfrissíti az igénybevett lábakat … akárcsak az igénybevett elmét.