Virágzik a napraforgó. Ahogy megláttam az aranyszínbe boruló csodálatos táblákat az út mellett, az jutott eszembe, bemutatom nektek, hogy mennyi érdekességet és kincset rejteget a hazánkban legfontosabb és legnagyobb területen termesztett olajnövény.
Ha közelebbről megnézed a virágot, látod, hogy a napraforgó tányérján elhelyezkedő magok szabályos spirált alkotnak. A növény az egyik jellegzetes példája a természetben megnyilvánuló, matematikai képlettel leírható, isteni arányosságnak azaz az aranymetszésnek. Ez a különleges forma a Fibonacci spirál. A Fibonacci-spirál matematikai képletben a 0-val, 1-gyel kezdődő számsorozatban minden előző két szám összege adja a következő számot: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13. A Fibonacci-számok szerinti elrendeződés figyelheted meg többek között a fenyőtoboz és az ananász pikkelyein, a málna szemein, a karfiol rózsáin és a kövirózsák szirmain is. Milyen csodás a természet!
A napraforgómag olaját nemcsak étkezési célokra, hanem kenőcsök készítéséhez is felhasználhatod. A hidegen sajtolt napraforgó olaj magas E-, B-, és C-vitamin illetve szelén, vas, cink és foszfor tartalmánál fogva kiváló hidratáló, segít megakadályozni bőröd kiszáradását. A napégéstől meggyötört bőrre kenve csodásan hűsít.
Ha belsőleg alkalmazod a magas lecitin tartalma az idegrendszerre és a memóriára jótékonyan hat, valamint segít megakadályozni a koleszterin lerakódását az erek falán.
„Az aranymetszés olyan arány, amely a rossz létrejöttét megnehezíti, a jóét pedig megkönnyíti.” Albert Einstein